406 Not Acceptable – This request is not acceptable

406NotAcceptable[dropcap]G[/dropcap]eçtiğimiz günlerde wordpress blogumu 2 hafta kadar kullanamadım, yoğun olduğum bir döneme de geldiği için işin üstüne çok düşemedim. 2 defa hosting firmasına sıkıntı ile ilgili e-mail attığımda her seferinde klasik bir cevap olarak bizim tarafızda bir sıkıntı yok şeklinde cevap aldım. Aslında bu kontrolü ben de yapabiliyordum.

Hatanın ismi aslında özetliyor durumu, “406 Not Acceptable – This request is not acceptable” yani “406 Kabul Edilebilir Değil – Bu çağrı kabul edilebilir değildir”. Adından da anlayabileceğimiz gibi çağrımız sunucu tarafında bir şekilde kabul edilemiyor ve işlenmeden geri geliyor.

Bilgisayardan giremediğim anda telefondan 3G üzerinden çıkmayı denediğimde girebiliyordum. Aslında bir şekilde bloklanma durumu olduğu çok belliydi, ancak benim yoğunluğum ve firmanın yavaş hareket etmesi sonucunda iki hafta kadar bu şekilde çalıştık.

Denemelerimde modemi her resetlediğimde çalıştığını görüyor ve sonraki denemelerimde çalışmadığını görüyordum.

Chrome üzerinden incelemeye çalıştığımda sadece time-out gibi bir etki gözlemleniyordu. Son denememi ise modemi resetleyip Chrome üzerinden ne olduğunu inceleyerek yaptım ve sonuç başarılı “406 Not Acceptable” hatasını almayı başardım. İnternet üzerinden kısa bir araştırma yaptığımda birçok öneri gördüm onları denedim ve yine olmadı son olarak ise  bu bağlantıya ulaştım.

.htaccess dosyasının üzerine aşağıdaki satırları yazmamız istendiği için ilk denemeleri bu şekilde yaptım ama yine de başarısız oluyordum.

# get
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off

Son siteyi de incelediğimde bu konunun daha çok sunucu tarafında hosting firmasının güvenlik katmanı olarak koyması ile olacağını gördüm. Bir şekilde benim yaptıklarımı saldırı olarak algılayıp beni kara listeye alıyordu, sorunu firmaya ayrıntılı bilgilendirici bir email attıktan sonra düzelttirmiş oldum. Bu şekilde bir sıkıntı ile karşılaşırsanız modeminizi resetledikten sonra ilk çağrınızın chrome network loğlarını inceleyip 406 hatasını alırsanız, hosting firmanıza durumu açıklayan bir email atarak çözebilirsiniz.
Nelerin atak olabileceği;

  • WordPress e kısa sürede çok fazla login olup logout olmanız durumunda;
  • WordPress e girerken birden çok şifrenizi hatalı girerseniz;
  • Kısa bir sürede birden çok wordpress sitesine login olursanız;
  • WordPress login sayfalarına kısa sürede çok fazla ulaşırsanız;

Yukarıdaki maddelerden de görebileceğiniz gibi bu hataya düşmek o kadar da zor değil.

Kaynak: http://www.thiswebhost.com/

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *