Windows XP’nin Tedavülden Kaldırılması ve Internet Explorer 7 Vergisi

Internet Explorer 7 Vergisi
[dropcap]M[/dropcap]icrosoft 8 Nisan tarihinden sonra Windows XP’e olan desteğini kesecek, ancak bankaların %95 kadarı hala ATM’lerini Windows XP üzerinde çalıştırmakta ve haberlere göre dönüşümü ancak bankaların üçte biri tamamlayabilecek.

Bu sırada bazı e-ticaret siteleri bakım maliyetlerini karşılayabilmek için IE7 kullanan müşterilerindene IE7 vergisi almaya başladı.

Windows XP ATM Dönüşümü

Windows XP üzerinde çalışan ATM

Windows XP üzerinde çalışan ATM

Şu anda dünyada kullanılan ATM’lerin yaklaşık %95’i hala Windows XP üzerinde çalışmaktaymış. NCR bankaların ancak üçte birinin, Windows XP’nin teknik desteği bitmeden önce, yani 8 Nisan’dan önce, yenilemelerini yapabileceğini öngörmekte.

Bu gecikmenin sonucu olarak da bankalar ek destek ücretleri ödemek zorunda kalacaklar. Tahmini olarak sadece Birleşik Krallık için yaklaşık 100 milyon dolarlık bir dönüşüm bedeli bulunmakta. Ben de uzun yıllardır bankaların içinde çalıştığım için bu tür dönüşümlere hem parasal hem de insan gücü ayırmanın zorluklarını görebiliyorum.

Türkiye içinde dönüşümün hızlı olmayacağı açık ancak firmalar ne kadar hızlı hareket edebilirler çağı o kadar hızlı yakalayabileceklerdir.

Çalıştığım firma VeriPark’ın VeriBranch isimli ürünün birçok kanalda şu ana kadar kullandık. En çok kullandığımız kanallar Bireysel ve Kurumsal İnternet Bankacılığı, Çağrı Merkezi, Şube, Banka İçi Yönetim Paneli, Mobil Bankacılık ve KIOSK gibi. Hem çalışılan bankaların tüm Alternatif Kanalları ile uyumlu olması açısından hem de esnekliği sayesinde bankaların ATM dönüşüm projelerinde de VeriBranch’ı kullanmayı denemek isterdim. Zaten benzer uygulamaları geçtiğimiz dönemlerde KIOSK çözümleri olarak uyguladığımız bankalar olmuştu.

Kogan - Internet Explorer 7 Vergisi Uyarısı

Kogan – Internet Explorer 7 Vergisi Uyarısı

Windows XP’nin emekliye ayrılması ile ilgili haberi gördüğümde aklıma geçtiğimiz senelerde bir internet bankacılığı projesinde IE7 ve IE6 browserlar için hem uyumluluk hem de performans iyileştirmeleri ve geliştirmeleri yaparken internette gördüğüm IE7 vergisi haberi geldi.

IE7 Vergisi

13 Haziran 2012 tarihinde Kogan isimli bir Avustralya e-ticaret sitesi “Internet Explorer 7 Tax” adı altında sistemlerini IE7 üzerinden kullananlardan %6,8 oranında vergi almaya başlamıştı. İlk başta konudan uzak olanlar için mantıksız bir uygulama gibi gelebilir ama incelediğinizde sistemin modern olmayan bir browser için uyumlu olarak çalıştırılması demek konusunda uzman 1 kişinin en azından yarı zamanın bu işe ayırması demektir. O tarihte bu haberi gördüğümde çok daha fazla yerde benzerlerini görmeyi ummuştum ama olmadı. Yine Internet Bankacılıklarında da benzer uygulamaların çok da kötü olmayacağını düşünüyorum.

Kogan'da işlem sonunda IE7 vergisinin gösterimi

Kogan’da işlem sonunda IE7 vergisinin gösterimi

Sitenin içinde niçin yaptıklarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyorlar ve tavsiye olarak modern bir browser a geçmeleri için gerekli bağlantılar ile yönlendirmeler yapıyorlar.

Browser Kullanım Oranları

Bu yazı bahanesi ile w3schools  üzerinden browser kullanımlarını inceledim. Şu anki duruma göre Chrome yükselişini devam ettirerek %60’a yaklaşmış durumda, FireFox ise 2009 tarihinden beri yeni Chrome’un çıkışı ile birlikte başladığı düşüşe devam etmekte. 2002’li yıllarda yaklaşık %90 lık bir paya sahip olan Internet Explorer ise %10’un altına düşmüş durumda. Farklı bir browser çıkmazsa veya mevcut browserlar bir atılım yapmazsa Chrome tekel olma yolunda ilerlemekte.

2002 - 2014 yklları arasındaki browser Kullanım Oranları

2002 – 2014 yılları arasındaki browser Kullanım Oranları

Kitap yorumlarımı yaptığım hundredbooksayear.com isimli blogumda son 5 ayın durumuna baktığımda da yukarıdaki resme benzer bir görüntü ortaya çıktı. Bu oranları da buradan paylaşmak istedim.

hundredbooksayear.com 5 aylık browser kullanım oranları

hundredbooksayear.com 5 aylık browser kullanım oranları

Bu yazıyı sonuna kadar okuma sabrını gösterenlere sormak istiyorum, sizler şu anda hangi browserı ve işletim sistemini kullanmaktasınız?

Kaynaklar:

 1. http://www.engadget.com/2014/03/14/atm-windows-xp-costs/
 2. http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp/
 3. http://www.kogan.com/au/blog/new-internet-explorer-7-tax/
 4. https://www.flickr.com/photos/fastjack/2596324858/in/photostream/
 5. http://hundredbooksayear.com

You may also like...

2 Responses

 1. Serkan says:

  İşletim sistemi olarak Windows 8.1 pro browser olarak da Firefox en güncel sürüm kullanıyorum 🙂 Teknolojiyi takip etmek lazım 🙂

  • Ugur Basak says:

   Ben de benzer şekilde firefox kullanıyorum, ama iş yerinde bir şekilde Chrome’a geçmiş bulundum. Son dönemde yukarıdaki grafiklere de paralel olarak firefox dan chrome a bir geçişim olmaya başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *