Oracle’dan In-Memory Veritabanı Seçeneği

Larry Ellison, Oracle CEO
[dropcap]O[/dropcap]racle CEO’su Larry Ellison in-memory veritabanı seçeneğinin yakında kullanılacağını ve bu özelliğin müşterileri tarafında yüksek oranlarda hız iyileşmesi olarak gözlemlenebileceğini açıkladı.

In-Memory Veritabanı

Oracle’dan yapılan açıklamaya göre yıllardır aslında in-memory özelliğinin uygulamanın farklı noktalarında kullanıldığı ancak uygulamanın kalbine kadar şu anda indiğini söylediler. 12c sürümü üzerinde bu özelliği geliştireceklerini ve artık kullanıcıların istedikleri verilere in-memory olarak çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceklerini belirttiler. 10 Haziran 2014 tarihinde CEO Larry Ellison, “The Future of the Database Begins Soon” isimli bir webcast ile in-memory seçeneğini de anlatacak.

Oracle üzerindeki mevcut uygulamalarda olacak değişiklikleri açıklarken, bir ayarı değiştirerek tüm uygulamalarınızın çok daha fazla hızlı bir şekilde çalışabileceğini sağlayacaksınız şeklinde bir açıklama yaptı. In-memory veritabanları yavaş disklerde devamlı okuma işlemleri yapmak yerine doğrudan RAM üzerinden okumaya başlayacak.

Bazı özellikler

  • Oracle’ın bu özelliği sayesinde müşteriler analitik, veri ambarı, raporlama ve çevrimiçi işlemlerinde performans artışları görecekler.
  • Oracle 12c üzerinde çalışan tüm uygulamalar şeffaf olarak in-memory özelliğinden yararlanacak. Mevcut uygulamalarda değişiklik yapılmaya gerek kalmadan hız artışı olacak. Performans sebebleri ile yapılamayana uygulamalar artık yapılabilecek.
  • Güvenilirlik, ölçeklenebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik teknolojiler bu yeni özellikle de şeffaf olarak çalışmaya devam edecek.
  • Oracle’ın kendine has dual-format yaklaşımı çalışmaya devam edecek, veriler hem row biçimde hem de yeni in-memory özelliğinde durmaya devam edecek.
  • Yeni in-memory seçeneği masraflı olan analitik indeks gereksiniminden kurtararak işlemlerin hızlanmasını sağlayacak.
  • Oracle’in in-memory seçeneği geliştirmeleri ve yönetimi basitleştirerek, farklı veritabanı ve veriyapıları kullanımlarını ortadan kaldırarak maliyetleri azaltacak.

Kaynaklar

  1. networkworld – Oracle CEO Larry Ellison set to launch in-memory database option
  2. oracle.com – Oracle Announces Oracle Database In-Memory Option to Accelerate Analytics, Data Warehousing, Reporting and OLTP
  3. fotopedia.com – Fotoğraf kaynak

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *